Etiket: antibiyotik

Çocuklar için doğal antibiyotik

Kış aylarının gelmesiyle daha çok kapalı ortamda vakit geçirecek olan çocukların vücut direncinin düşüp, hastalığa yakalanma riskinin artacağı kesin. İnsan sağlığı için büyük ölçüde kalıcı zararları olan ve çoğu doktor tarafından artık önerilmeyen antibiyotikler yerine bol sıvı tüketilmesi, ateş düşürücü ilaçların kullanılması ve bitki çaylarının özellikle de ıhlamur içirilmesi tavsiye ediliyor.

Yazının Devamı

Kurban alacaklar dikkat!

Kurbanlıklara sadece tedavi amaçlı antibiyotik verilmesi gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Haluk Çelik, “Beslenme ya da kilo artışı amacıyla kullanılan antibiyotik kalıntıları tüketim yoluyla insana geçebilir.” dedi.

Yazının Devamı

Antibiyotik direncinin çaresi bulundu

Antibiyotik direnci insanlığın karşısındaki en önemli tehditlerden biri olarak gösteriliyor. Bilim adamlarına göre Ornitorenk Sütü bu soruna çare olabilir…

Yazının Devamı

Gereksiz antibiyotiğin önüne geçecek çalışma

Dr. Naşide Gözde Durmuş, çocukken yaşadığı hastalıktan yola çıkarak başladığı ve hastaya özel antibiyotik kullanımını sağlayacak ilaç tarama testi projesinin laboratuvar testlerinde başarılı sonuç aldı.

Yazının Devamı

Hastalıklara karşı doğal 10 antibiyotik önerisi

Kışın yaklaştığı şu günlerde soğuk algınlığı ve hastalıklara karşı dirençli olmak için şifayı antibiyotiklerde aramaya gerek yok. Zengin vitamin içerikleri ve besleyici özellikleri ile bağışıklık sistemini güçlendiren doğal yiyeceklere sofranızda yer açarak virüslere savaş açabilirsiniz. Doğal antibiyotik olarak adlandırılan bu besinler her derde deva. İşte hastalıklara karşı düşman 10 doğal antibiyotik…

Yazının Devamı

Soğuk algınlığında antibiyotik faydalı mı?

“Soğuk algınlığı, nezle, grip gibi viral üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarında antibiyotiklerin etkisi yoktur.” dedi.

Yazının Devamı