Etiket: fetva

Müftü fetvayı verdi

Mısır Müftüsü Şevki Allam, Mısır vatandaşlarına paralarını bankalara yatırma çağrısı yaptı. Müftü, bankaların vereceği faizin de haram olmayacağını savundu.

Yazının Devamı

Alo Fetva hattı artık sorulara cevap vermeyecek!

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Diyanetin fetvalar konusunda yeni bir genelge hazırladığını belirterek, “Artık telefonla arayanlara telefonda fetva verilmesi dönemi kapanıyor. Diyanet, ‘Alo Fetva’ hattını arayanların sorularını alacak, ancak bu sorulara cevaplar yazılı olarak verilecek.” dedi.

Yazının Devamı

Adrese teslim Fetva dönemi başlıyor

CNN Türk televizyonunda son dönemlerde bazı din adamlarının tepki çeken açıklamalarını ve İslam’ın güncellenmesi tartışmasıyla ilgili sorulara cevaplayan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, artık ALO Fetva hattında araştırılması gereken sorulara cevap verilmeyeceğini söyledi. Erbaş, sorulara yazılı cevap verileceğini, fetvanın adrese gönderileceğini söyledi.

Yazının Devamı

Güncelleme tartışmaları sonrası merak edilen soru

Sosyal Doku Vakfı Onursal Başkanı Nurettin Yıldız’ın kadınlarla ilgili sözleri nedeniyle hakkında soruşturma açılması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘İslam’da güncelleme’ tartışması başlatan açıklamaları sonrasında Diyanet’in ‘yetkin bir kurum olarak’ fetva vermesi günceme geldi. Peki Diyanet neden fetva vermiyor?

Yazının Devamı

Ruhsat fetvasına karşı fetva

Müslüman din adamı Müftü Athar Kasmi, kadınların erkeklerin futbol maçını izlemelerine izin verilmemesi gerektiğini söyledi ve çıplak dizlerin “islami olmadığını” belirtti.

Yazının Devamı

Pakistan’da canlı bomba saldırılarına karşı fetva

Pakistan’da son günlerde artan canlı bomba saldırılarına karşı hükumet harekete geçti. Müslüman din adamlarının fetvalarının yer aldığı kitapta, canlı bomba saldırılarının haram olduğu açıklandı.

Yazının Devamı