Etiket: hadis

Ramazan ayında Peygamberimizin ibadetleri

Ramazan ayında Peygamberimizin ibadetleri Ayşe (a.s.) şöyle dedi: Ramazan ayının son on günü girdiğinde Resûlullah geceleri  ihyâ eder, ev halkını uyandırır, ibadete soyunarak eşleriyle ilişkiyi keserdi. (Buhârî, Leyletül-kadr 5)

Yazının Devamı

Ramazan ayında Peygamberimizin cömertliği

Ramazan ayında Peygamberimizin cömertliği İbni Abbâs (r.a.) şöyle dedi: Resûllullah insanların en cömerdi idi. Onun en cömert olduğu anlar da Ramazan’da Cebrâil’in (a.s.), kendisi ile buluştuğu zamanlardı. Cebrâil (a.s.), Ramazan’ın her gecesinde Hz. Peygamber ile buluşur, (karşılıklı) Kur’an okurlardı. Bundan dolayı Resûlullah Cebrâil (a.s.) ile buluştuğunda, esmek için engel tanımayan bereketli rüzgârdan daha cömert davranırdı.” […]

Yazının Devamı

Oruçlu bilmeyerek yer içerse

Oruçlu bilmeyerek yer içerse Ebû Hüreyre’den (r.a.) rivayet edildiğine göre Hz. Peygamber şöyle buyurdu: “Sizden biriniz unutarak bir şey yer veya içerse, orucunu tamamlasın. Çünkü onu Allah yedirmiş ve içirmiştir.” (Buhârî, Savm 26, Eymân 15) Lakît İbni Sabire (r.a.) şöyle dedi: Ben: – Ey Allah’ın Resûlü! Bana abdest almayı anlat! dedim. O da: – “Güzelce abdest […]

Yazının Devamı

Oruç kalkandır

Oruç kalkandır Allâh Resûlü bir gün:“Oruç, oruçluya yakışmayan şeylerle zedelenmedikçe (tutan için) bir kalkandır.” buyurdu. Ashâb-ı Kirâm: “(Oruçlu) onu ne ile zedeler?” diye sorunca Resûl-i Ekrem: “Yalan ve gıybetle…”cevâbını verdiler. (Nesâî; Sıyâm, 43)

Yazının Devamı

Müslüman ölünce orucu solundadır

Müslüman ölünce orucu solundadır Peygamber Efendimiz buyurmuşlardır: “Mü’min öldüğü zaman, namazı baş ucunda, zekâtı sağında, orucu solunda bulur.” (Bkz. Heysemî, III, 51)

Yazının Devamı

Oruç tut sıhhat bul

Oruç tut sıhhat bul Resûlullah Efendimiz buyurmuşlardır:“Oruç tutunuz ki, (madden ve mânen) sıhhat bulasınız!” (Heysemî, 203 III, 179)

Yazının Devamı