Etiket: lise

Lise geçişte sistem değişiyor…

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un 15 Ekim’de açıklayacağı çalışmayla ilgili başlıklar netleşiyor. LGS’de ezbere dayalı sorular azaltılacak, öğrenmeye dayalı sorular artacak.

Yazının Devamı

Ortaokul ve Liseli Gençlere Nasıl yaklaşalım?

Gençlere ulaşmak isteyen anne-baba ve eğitimcilerin, önce böyle bir dil oluşturmaları ve bu dili geliştirmeleri gerekir. Mülâyemetle ve hoşgörü ile yaklaşıldığında, ulaşılamayacak bir yara, el uzatılamayacak bir insan yoktur. Gençlik, harmandaki bir avuç tanede gizlenmiş, var oluşun ve geleceğin şifrelendiği bir tohum gibidir. O tohumun geleceği, kimin ellerine düşeceğine, ne niyetle, nasıl korunup geliştirileceğine veya […]

Yazının Devamı

Liseye Geçiş Sınavı yarın

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından liselere yerleştirmede bu yıl ilk kez uygulanacak ve isteğe bağlı girilecek Liseye Geçiş Sınavı (LGS), yarın saat 09.30’da başlayacak.

Yazının Devamı

Lise öğrencileri Risale-i Nur için yarıştı

BATMAN’DA 2500 LİSE ÖĞRENCİSİ RİSALE-i NUR İÇİN YARIŞTI… Batman Hz. Veysel Karani İlim Kültür ve Eğitim Vakfı’mız Üstad Bediüzzaman Said Nursi’nin (r.a.) Risale-i Nur Külliyatından Ramazan İktisat ve Şükür risalelerinden liseler arası bilgi yarışması yaptı. Yarışmada dereceye girenlere Batman TP Fatma Zehra Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinde ödülleri verildi. 2 bin 500 öğrencinin katıldığı yarışmada […]

Yazının Devamı

Lise öğrenciler başardı!

Ülkemizde bilim ve teknoloji alanında ilginç gelişmeler yaşanıyor. Bahtılı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri kendi ürettikleri motoru, hurda halindeki bir otomobile bağlayarak hareket etmesini sağladılar. Böylece normalde benzinle çalışan aracı elektrikli otomobil haline getirdiler.

Yazının Devamı

Yetenekli öğrenciye lise alternatifleri sunulacak

2 Haziran’da yapılacak merkezi sınav ya da adrese dayalı yerleştirme seçeneğinin dışında yetenek ve ortaokul başarı puanıyla öğrenci alacak lise alternatifleri sunulacak.

Yazının Devamı