IV. Bölüm
MOON TARİKATI
“Ya Moon tarikatı? Hatırlar gibiyim, bir ara bizim medyada da gündeme gelmişti.” “Evet… Milyonlarca üyesi olan güçlü bir örgüt. Kurucusu Sun Myung Moon adlı bir adam. Bir Budistti. Sonra Hıristiyan oldu. Evvela Presbiteryenler’in, sonra Yehova Şahitleri’nin arasına katıldı. Nihayet şahsi çizgisini oluşturdu. Kendini önemli bir misyonun sahibi olarak görürdü. ‘İsa bana göründü ve ilahi saltanatı kurmamı istedi’ derdi. 1954 yılına kadar Kuzey Kore’de yaşadıktan sonra firar etti ve Güney Kore’ye yerleşti. Örgütünü burada kurdu. Bu örgütün resmi adı, Birleştirme Kilisesi. Maksadı, bütün dinleri birleştirip yapay bir din oluşturmak. Misyonunu ‘uzlaştırmacı’ terimiyle ifade eder. Etkinlik alanı, Asya ve Pasifik civarı. 1959 yılında Amerika’ya yerleşti ve örgütünü oradan idare etmeye başladı. 2012 yılında öldü. Moon örgütü faaliyetlerini liderinin ölümünden sonra …
Yazının tamamı : http://www.nurdanhaber.com/tr-tr/haberler/23234/iv-bolum-moon-tarikati/